איך מתחילים בכתיבה?

איך להתחיל בכתיבת ביוגרפיה וסיפור חיים אישי?

אומרים שההתחלות הן הכי קשות, כך גם בכתיבה. בין אם מדובר בכתיבת מאמר, או רומן בדיוני או בתיעוד סיפור חיים אישי, הפתיחה היא החלק הקשה, מדוע? מפני שלעיתים הפתיחה חורצת גורל; האם נמשיך ונקרא את הביוגרפיה שלכם, או שנעבור לסיפור אחר.

אז איך להתחיל לכתוב סיפור חיים?

אין כללים ואין חוקים. רגע לפני שאתם מתיישבים מול המחשב, או מול הדף הריק, על מנת לתעד סיפור חיים אישי, או לכתוב את האוטוביוגרפיה שלכם, תיזכרו במקרה מעניין מן העבר הקרוב, או הרחוק, שנחרט במוחכם. אירוע משמעותי ומכונן עשוי להיות פתיחה מרתקת לכתיבת ספר הזיכרונות שלכם.

נס שלא נגמר, הוא סיפור חיים אישי של חנקה ואורי שי, שיצא בהוצאת דפי חיים. הוא נפתח בזיכרון מכונן מתקופת הילדות: מות האב, "אבי מת והוא בן ארבעים וארבע. זה קרה באחד מימי ראשון של חודש דצמבר 1939…. כיוון שיום ראשון הוא יום שבתון אצל הגויים, אבא ואני עוד שכבנו במיטה, ואימא במטבח אפתה שטרודל…"

וכך פותח הסופר המופלא אהרון אפלפלד, בספרו המעין אוטוביוגרפיה, והזעם עוד לא נדם: "שמי ברונו ברומהרט, ובילדותי גדעו את ידי הימנית. מאז מכנים אותי 'האיש בלי יד'…"

וכך נפתח ספר זכרונות של ציון צנעני בדרכי ציון, שיצא בהוצאת דפי חיים: "נולדתי בשם בן ציון-חי, אבל כל מי שהכיר אותי קרא לי 'שד משחת' או 'שטן'. הייתי ילד פזיז ועקשן…"

עמוס עוז בכתיבת האוטוביוגרפיה המרתקת והמרגשת סיפור על אהבה וחושך, בחר לפתוח  בתיאור ייחודי של דירה ואווירה: "נולדתי וגדלתי בדירת-קרקע קטנה מאוד, נמוכת קומה, כשלושים מטרים רבועים: הוריי ישנו על ספת מגירה…"

ואילו ההיסטוריונית והסופרת אניטה שפירא בספרה ברל, הביוגרפיה על ברל כצנלסון, בחרה בפתיחה בנאלית, לכאורה, "ברל כצנלסון נולד בכ"ט בטבת תרמ"ז (25.1.1887) בבוברויסק שברוסיה הלבנה…" ההצדקה וההסבר מתבהרים בהמשך: "רק בסוף המאה ה-18 כבשו הרוסים את האיזור מידי פולין, ואז עלתה בובורויסק, עיירה דלת תושבים… למעלת עיר מחוז בפלך מינסק."

גם ספר הזיכרונות של ד"ר נתנאל דורון נהר התקווה נפתח במשפט שגרתי: "נולדתי בבריסל, בירת בלגיה, ב-6 באפריל 1936, שלוש שנים לפני שפרצה מלחמת העולם השנייה". אבל, למקום ולתאריך הלידה יש משמעות עצומה בספר הזכרונות של ד"ר דורון: "ככל שאני מנסה לשחזר את תקופת ילדותי המוקדמת, אני זוכר ילדות עקורה, מבודדת…"

לסיכום: אין מוקדם ומאוחר בכתיבת סיפור חיים אישי ואין חוקים חד משמעיים איך ואיפה לפתוח. אפשר להתחיל ברגע הלידה ולהמשיך על ציר הזמן, ואפשר להתחיל באירוע מכונן מתקופת הבגרות ולחזור לעבר. החשוב הוא שהאירוע או המקום שנבחר כפתיחה, הוא בעל משמעות באוטוביוגרפיה שלכם, ועוד פרט הכי חשוב, שהפתיחה שנבחרה היא מעוררת סקרנות ועניין להמשיך לקרוא.

אם גם אתה מעוניין לכתוב את האוטוביוגרפיה שלך,

אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר ולתאם פגישת היכרות