כתיבת סיפור חיים

סיפורי חיים, בין אמת לבדיה

בכתיבת סיפורי חיים או בשעה שאני עורכת סיפור חיים אישי, אני מגלה שמתרחש תהליך של גילוי מרתק ומרגש. המרואיין, או הגיבור של סיפור חיים, בשעה שהוא משחזר את זכרונותיו ומעלה את סיפור חיים האישי שלו, הוא עובר מעין חשבון נפש, שיכול להשליך גם עליי, המאזינה. הסיפור חיים שלו מזכיר לי לא אחת סיפורי חיים אחרים ומעורר אצלי לא פעם הזדהות ואהדה.

קחו למשל את הספר המלאך מאיסטנבול (שיצא לאור ב-2016, בהוצאת דפי חיים וצפוי לצאת במהדורה נוספת). מדובר בסיפור חיים אישי, שהכותב שילב בין דפיו ותיבל את סיפור חיים שלו גם באירועים הלקוחים מעולם הבדיה והדמיון, ולא תמיד אפשר להבחין ביניהם. עירוב בין מציאות לדמיון הוא שהופך סיפור חיים למרתק במיוחד.

מדובר בסיפור אהבה עוצמתי בין שני צעירים שנשבעו אמונים זה לזה והתחייבו לאהבת נצח, ואולם הנסיבות, אפשר לומר – הגורל הפריד ביניהם. כל אחד מהם יצר חיים חדשים, לכל אחד מהם סיפור חיים עשיר בפעילות ובמעש, אבל עמוק בלבב פנימה נותרה גחלת לוחשת, שריד וזכר לאותה אהבה גדולה, שכאילו רק מחכה לתבערה. כן, גם אם אחד מבני הזוג, או שניהם הקימו משפחה, אותה אהבה קדומה לא נמחתה.

התופעה הזאת חוזרת בסיפורי חיים. כשאני עוסקת כתיבת ספרי חיים או בהפקת סיפור חיים אישי, לא אחת אני נחשפת לאותה תופעה של התרפקות על אהבת נעורים שנגדעה בנסיבות טרגיות; לעיתים המלחמה היא שהפרידה בין זוגות האוהבים ולאחריה הם לא מצאו זה את זה, והוא עדיין מסתובב עם התמונה שלה בארנק, בתקווה שיום אחד היא תופיע, או שאולי הוא ייתקל בה במקרה ברחוב, ואז מה יקרה? האם הם יוכלו לשחזר את אהבתם ולהמשיך מהנקודה שבה הפסיקו? עד כה במהלך כתיבת סיפורי חיים זה מעולם לא קרה, ועל כן לא נדרשנו לשאלה.

בסיפור חיים אחר שיצא בהוצאת דפי חיים, נאלץ אחד מבני הזוג לנטוש ולהינשא לאחר  בגלל דרישת ההורים, שנבעה מסיבות חומריות ומהבדלי מעמדות.המחיר ששילמו בני הזוג היה עצום. סבל רב וכאבי לב נכפו עליהם, אבל הצד הננטש דומה שנפגע שבעתיים, והוא רותם את שאיפותיו ומכוון את חייו לקדם את עצמו, להוכיח שהוא ראוי לה. זה מזכיר לי את סיפרו של גבריאל גרסיה מארקס "אהבה במימי כולרה", המספר על אודות אהבתו של פלורנטינו אריסה לפרמינה דאסה, אהבה המשתרעת על פני חמישה עשורים.

גם בכתיבת סיפורי חיים שמעתי וכתבתי על אודות אהבות גדולות מעין אלה המשתרעות על פני כמה עשורים, אפשר לומר על פני חיים שלמים, וככל שהזמן עובר, הזיכרונות מתעמעמים והרגשות רק הולכים ומתעצמים. בסיפורי חיים שיצאו בהפקת דפי חיים, האהבה הקדומה הזאת מעולם לא התממשה, אף שהיינו רוצים מאוד שזה יקרה, שיהיה סוף טוב לסיפור האישי, כמו באגדות, אלא שסיפורי חיים הם מעוגנים במציאות, ולא מדובר כאן בסיפורי חיים שמקורם בבדיה, הלקוחים מעולם הדמיון והפנטזיות…

אז כל עוד הזיכרון חי בליבך – אנו ממליצים לך להנציח אותו.

אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר ולתאם פגישת היכרות